(Praha, 14. 2. 2019)
Výkonný výbor ČSLH na svém dnešním jednání rozhodl, že ve všech hokejových soutěžích – s výjimkou extraligy juniorů a vzhledem k dohodnutému cyklu, který vyprší v příští sezoně, dočasně také Chance ligy – budou zavedeny přímé postupy a sestupy.

V Tipsport extralize bude tento princip zaveden od sezony 2019/20 s tím, že sestupovat bude nejhůře umístěný klub v základní části extraligy a postoupí vítěz play off druhé nejvyšší soutěže. „Přímé postupy a sestupy považuji za sportovně nejspravedlivější,“ uvedl v této souvislosti prezident Českého hokeje Tomáš Král. „Navíc tak vzniká prostor pro prodloužení sezony.“

Změna se netýká pouze extraligy dospělých, ale všech hokejových soutěží s výjimkou extraligy juniorů. A částečně i Chance ligy, ve které běží dohodnutý tříletý cyklus, během nějž se soutěž každý rok rozšiřuje a nesestupuje se z ní.

„Příští rok nastoupí v Chance lize šestnáct účastníků a po jejím skončení bude soutěž buď zredukovaná, nebo rozdělena na českou a moravskou část po osmi týmech. O tom výkonný výbor teprve rozhodne v březnu nebo dubnu,“ řekl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přeloženo: z druhé nejvyšší soutěže se v ročníku 2019/2020 bude postupovat do extraligy, ale nikdo stále nesestoupí. Liga se na spodku otevře přímému sestupu až od sezony 2020/2021.

Výkonný výbor Českého hokeje schválil rovněž zúžení nejvyšších mládežnických soutěží. Počet účastníků extraligy juniorů se od sezony 2019/20 sníží ze současných 24 na 17 nebo 18. Soutěž bude nesestupová, přístupná výlučně pro kluby se statutem Akademie Českého hokeje.

V extralize dorostu, která zůstane otevřená, dojde od sezóny 2020/21 na základě sportovních výsledků předchozího ročníku ke snížení počtu účastníků ze 30 na 24. Ve srovnání se stávající podobou soutěží tak bude extraliga juniorů redukována téměř o třetinu, zatímco extraliga dorostu o pětinu. Struktura mládežnických soutěží bude v dalších sezonách trojstupňová – extraliga, druhá nejvyšší soutěž a regionální ligy.

„Podpora zúžení byla jednomyslná,“ dodal Tomáš Král. „Slibujeme si od ní vyšší konkurenci a větší nároky na hráče ve věku, který je pro jejich hokejovou budoucnost rozhodující. Uzavřená extraliga juniorů umožní klubům, aby nejlepší mladé hokejisty uvolňovaly pro dospělé soutěže a více se koncentrovaly i na tréninkový proces, což je oblast, v níž ve srovnání se zahraničím zaostáváme.“

V další části jednání schválil výkonný výbor ČSLH strukturu věkových kategorií v mládežnickém hokeji, která vstoupí v platnost od sezony 2019/20. Juniorské soutěže budou tříročníkové pro ročníky U18 až U20, dorostenecké dvouročníkové pro ročníky U16 a U17, kategorie starších žáků dvouročníková pro 8. a 9. třídy (U14 a U15) a kategorie mladších žáků dvouročníková pro 6. a 7. třídy (U12 a U13). Mladší ročníky budou organizovány v kategoriích přípravek a minipřípravek.

Na základě rozhodnutí výkonného výboru ČSLH bude projekt Výchova talentované mládeže probíhat od sezony 2019/20 ve stávající podobě pouze pro kategorie starších žáků, tj. pro ročníky U14 a U15. V kategorii mladších žáků budou srazy a zápasy krajských výběrů nahrazeny klubovými turnaji, v jejichž rámci se mužstva budou utkávat nejen v hokeji, ale i v dalších sportovních disciplínách, zejména v míčových hrách nebo atletice. „Vyslyšeli jsme tak mimo jiné názory odborníků, upozorňujících na ranou specializaci a akceleraci hráčů v našem mládežnickém hokeji,“ uzavřel Tomáš Král.

21.3.2019
Vítězem krajské ligy mužů MS kraje 2018/2019 se stal celek HC Wolves Český Těšín, který ve finále play-off porazil tým HC Býci Karviná 3:0 na zápasy. Český Těšín má nyní právo zúčastnit se kvalifikace o 2. ligu. Blahopřejeme!

PROGRAM ZÁPASŮ

NENÍ ŽÁDNÉ

NADCHÁZEJÍCÍ UTKÁNÍ

Konec sezony 2018/2019

Děkujeme za vaši přízeň a těšíme se opět v nové sezoně 2019/2020 - již ve Studénce !

VÝSLEDKY ZÁPASŮ

1. SF | středa 6.3. | 18:00