Zveřejněno: 11.03.2021,
Autor: Kateřina Wroblová
Odborné komise Českého hokeje zpracovaly návrh projektu tzv. spádových oblastí, zaměřený na zajištění podmínek pro přirozený rozvoj hráčů v mateřských klubech, ochranu menších klubů před předčasnými přestupy a přechod talentovaných hráčů v kategoriích devátých tříd a dorostu do Akademií ČH.
Projekt vychází z tzv. spádových oblastí, v jejichž rámci bude probíhat spolupráce centrálního klubu s oddíly v regionu, aby byla zajištěna společná filozofie výchovy bez tlaku na výsledky nebo umělou akceleraci. Jeho součástí je metodická, poradenská a vzdělávací spolupráce klubů v příslušném regionu, stejně jako podpora poskytovaná v tomto směru centrálním klubem oblasti.
V přípravkách a žákovských kategoriích má projekt vytvořit prostor pro přirozený vývoj dětí a rozvoj jejich individuálních dovedností, u nejtalentovanějších čtrnáctiletých a patnáctiletých hokejistů podmínky pro jejich přechod do Akademií ČH a v kategoriích dorostu a juniorů předpoklady pro konkurenci mezi akademiemi včetně uvolnění pohybu hráčů. Projekt počítá s úpravou přestupních řádů tak, aby výchovné zohledňovalo podíl jednotlivých klubů na výchově a budoucím přestupu talentovaných hokejistů například podle tzv. švýcarského modelu.
Projekt spádových oblastí ČH, zpracovaný odbornými komisemi a předkládaný klubům k vyjádření, je součástí změn v mládežnickém hokeji, zahrnujících – vedle již schváleného snížení počtu účastníků v juniorských a dorosteneckých soutěžích, k němuž dojde po sezóně 2021/22 – mimo jiné nový systém hodnocení a diferenciace Akademií ČH nebo restrukturalizaci žákovských soutěží. Změny jsou připravovány v rámci programu „Český hokej 2025“, který dílčí projekty zastřešuje a rozšiřuje například o přesnější vymezení zodpovědnosti svazu a klubů při výchově mládeže, o její jednotnou filozofii nebo o připravované změny v přestupních řádech. Další novinkou bude setkání zástupců a trenérů klubů z celé České republiky pod názvem „Kabina“, plánované na červen 2021.
Celý text ZDE