Oslavy 60. výročí založení HC Studénka

Počátky hokeje ve Studénce.
Oddíl tělovýchovné jednoty TATRA STUDÉNKA vznikl v sezóně 1947 - 1948, kdy ve spolupráci se Svazem české mládeže a Sokolem založili oddíl Bohuslav Hložánka a Milan Richter. K nim se přidal velký obětavec S. Rychlík, který rovněž ušil převážnou část rekvizit. Největší problémy byly s kluzištěm, které bylo zřízeno na zahradě závodního klubu. Z počátku nebylo osvětlení, když pak bylo zhotoveno, tak se muselo každým rokem odmontovat a uschována. Mantinely kolem kluziště tvořilo ohrazení z nízkých desek. K převlékání hráčů sloužily místnosti závodního klubu.

Přes všechny potíže bylo mužstvo zaregistrováno a zahájilo první soutěžní období. První hokejové utkání bylo sehráno proti Sokolu Suchdol, v němž naše mužstvo prohrálo 2:6 a přihlíželo mu 150 diváků.

V roce 1953 dochází v areálu stadiónu TJ Tatra ke svépomocné stavbě kluziště. Elán hráčů a příznivců ledního hokeje byl obrovská a celé kluziště i s ohrazením bylo hotovo za pět měsíců. Na slavnostní otevření kluziště bylo pozváno druholigové mužstvo Baník Ostrava a nejlepší krasobruslaři ČSR jako Divín, manželé Balounovi, mistryně Evropy Kladrubská, Kramperová a další. Pro diváky to byl nezapomenutelný zážitek.

Mezi nejpřitažlivější utkání patřilo vždy místní derby mezi TJ Tatra a Sokolem Studénka až do doby, kdy Sokol Studénka postoupil do vyšší soutěže. Nejzajímavější sezónou zůstává rok 1954 -1955, kdy obě družstva byla v dobré formě. Ve Studénce skončilo utkání před návštěvou 700 diváků nerozhodně 4:4 a na Tatře před rekordní návštěvou 2 080 platících diváků vyhrál Sokol 5:3.

Oddíl ledního hokeje měl ve svém středu několik vynikajících hokejistů. Především to byl Bohuslav Hložánka, Bohumil Novák, Věnek Hložánka, Květoslav Havran, Ambrož Foldyna, Bohuslav Vrátný, kteří patřili vždy k oporám mužstva. Jako trenér hokejového mužstva působil nejvíce sezón Bohuslav Hložánka, dále Bohuslav Vrátný a Milan Richter.............

II.liga ve Studénce

Info ZDE